Zalety czytania książek- poznaj 8 powodów

Zalety czytania książek- poznaj 8 powodów

Czytanie książek od zawsze było zalecane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niesie ono ze sobą wiele zalet. Czytanie dzieciom przed snem rozwija ich wyobraźnię, buduje większą więź z rodzicami.

Oto najważniejsze zalety czytania książek

1. Buduje słownictwo

Czytanie wzbogaca zasób słownictwa. Można poznać nowe słowa, wyrażenia. Większy zasób słów pozwoli lepiej wyrażać i opisywać swoje emocje. Korzystniej to wpłynie na ogólną zdolność wysławiania się. Większa zasób słownictwa spowoduje mniejszy stres przed ważnymi rozmowami. Ponadto lepsza znajomość języka pozwoli lepiej nim władać w różnych sytuacjach dnia codziennego.

2. Poprawna pisownia

Czytając książki siłą rzeczy zapamiętuje się słowa oraz ich pisownię. Takie utrwalenie w głowie pisowni przysłuży się w codziennym życiu. Lepiej będzie się pamiętało zasady ortograficzne oraz interpunkcyjne. 

3. Większa wrażliwość

Czytając książki rozwija się wrażliwość oraz empatia. Często przygody bohaterów książek przeżywa się i analizuje przez wiele dni po skończeniu czytania. Osoby które dużo czytają chętnie sami tworzą sztukę np. rysując, fotografując. 

4. Poprawa koncentracji.

Nie każdy potrafi skupić się  na wykonywaniu danego zadania jeśli w koło jest harmider. Czytanie książek powoduje, że człowiek skupia się na jednej czynności. Takie codzienne czytanie jest w stanie poprawić zdolność koncentracji. Aby zauważyć rezultaty warto czytać co najmniej 20 minut dziennie. 

5. Rozwija wyobraźnię

Im więcej się czyta książek tym bogatsza staje się wyobraźnia. Czytanie przenosi często w nieznane światy. Dokładne opisy w książkach pozwalają niemal poczuć się bohaterem takiej powieści. Osoby które więcej czytają są na co dzień bardziej kreatywne w porównaniu z osobami, które nie czytają wcale. Ponadto z książek można zaczerpnąć czasami wiele ciekawych pomysłów. 

6. Czytanie uczy i rozwija

Wiadomo od dawna, że książki są niesamowitym źródłem wiedzy. Czytanie powoduje, że samoistnie przez czytanie dowiadujemy się ciekawych rzeczy, porad. Nawet czytanie nie tylko poradników, ale i książek przygodowych może wnieść sporo wiedzy. Jest to bardzo przyjemna forma nauki, bo uczymy się czytając po prostu ciekawą książkę, co nie jest przymusem tylko przyjemnością. 

7. Większa zdolność do analizy 

Osoby które czytają np. książki detektywistyczne, czy kryminały mają większą zdolność analitycznego myślenia. Czytają o rozwiązywaniu zagadek rozwija się zdolność krytycznego myślenia. Czytanie od dziecka ciekawych, zagadkowych książek zaowocuje w przyszłości lepszą zdolnością analizy sytuacji. 

8. Poprawa pracy mózgu

Czytanie książek zalecane jest przez lekarzy gdyż może nawet pomagać zapobiegać demencji oraz chorobie Alzheimera. Mózg, podobnie jak całe ciało trzeba ćwiczyć. Jest takie powiedzenie, że nieużywany organ zanika. Mózg który nie pracuje również wiele traci. Rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek czy po prostu czytanie książek pomoże utrzymać umysł w dobrej formie.

To tylko niektóre z powodów dla których warto czytać książki. Przed wszystkim jest to po prostu wielka ciekawa przygoda. Można oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść się w inny świat. Pięknie podsumował to Umberto Eco który powiedział, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie” .

 

Dodaj komentarz