Tynki maszynowe – wykonanie i zastosowanie

Tynki maszynowe – wykonanie i zastosowanie

Do nakładania tynku można zastosować narzędzia ręczne, lecz obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego celu dedykowane urządzenia – agregaty tynkarskie. Co warto wiedzieć o tynkach maszynowych wykonanych z użyciem agregatu?

Prace tynkarskie zaliczają się do podstawowych prac wykończeniowych ścian i sufitów, jakie prowadzone są we wnętrzach oraz na zewnątrz budynków. Dzięki nim można wykonać tynki, które chronią znajdujące się pod nimi materiały budowlane i dodatkowo mogą spełniać funkcję estetyczną. By wykonanie tynków było jeszcze szybsze, wykorzystuje się tynki maszynowe.

Czym jest tynk maszynowy?

Tynk maszynowy nie jest konkretnym typem tynku, lecz odnosi się do sposobu jego wykonania. Tynki tego typu powstają z użyciem agregatów tynkarskich – urządzeń służących do mieszania oraz nanoszenia tynków na podłoża.

Agregaty do tynkowania to urządzenia, które współpracują z różnymi typami tynków, między innymi gipsowymi, wapiennymi, cementowo-wapiennymi, akrylowymi. Do przygotowania tynku w agregacie umieszcza się suchą mieszankę tynkarską z worka i dolewa wody za pomocą instalacji w agregacie. Ponadto do urządzeń jak agregaty tynkarskie producent może zaoferować też urządzenia służące do pobierania mieszanek bezpośrednio z silosów.

Tynki maszynowe – zalet

Wybór tynku maszynowego związany jest z wieloma korzyściami. Co przemawia za jego zastosowaniem?

Zalety tynków maszynowych:

  • Szybkość prac – dzięki zastosowaniu agregatów tynkarskich prace przebiegają bardzo szybko, zwłaszcza w przypadku znacznych powierzchni.
  • Szerokie zastosowanie – tynki maszynowe mogą być nakładane na elewacje i we wnętrzach budynków, w agregatach można zastosować różne mieszanki tynkarskie.
  • Wysoka jakość – wykonane za pomocą agregatów tynkarskich tynki wyróżniają się optymalną jakością w porównaniu do tynków nakładanych ręcznie.
  • Proste wykonanie – obsługa agregatów tynkarskich nie jest wymagająca oraz nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności.

Jakie zastosowanie ma tynkowanie maszynowe?

Proces tynkowania maszynowego wykorzystywany jest przede wszystkim podczas większych inwestycji. Wykorzystywany jest między innymi podczas tynkowania domów jednorodzinnych, obiektów wielorodzinnych, biurowców, obiektów użytkowych, komercyjnych, przemysłowych.

Tynkowanie maszynowe sprawdzi się zawsze wtedy, gdy do wykończenia przeznaczona jest duża powierzchnia. Wtedy prace mogą przebiegać bardzo szybko, co przekłada się na terminowe zakończenie inwestycji.

Jak wykonać tynk maszynowy?

Wykonanie tynków maszynowych wymaga zastosowania odpowiedniej mieszanki tynkarskiej oraz agregatu tynkarskiego.

Zakup agregatu tynkarskiego jest sporym wydatkiem, dlatego najczęściej prace polegające na tynkowaniu maszynowym są zlecane firmom budowlano-wykończeniowym. Dysponują one niezbędnym zapleczem do przeprowadzenia prac – profesjonalnymi agregatami tynkarskimi i mają przeszkolonych pracowników.

Dostępną opcją jest także wynajęcie agregatu tynkarskiego. Usługi w tym zakresie prowadzą wypożyczalnie sprzętu budowlanego, które mogą dostarczyć urządzenie na miejsce.

 

 

Dodaj komentarz