Lubisz piwo? Na pewno nie raz słyszałeś teksty, że pijesz za dużo, że będziesz gruby lub zostaniesz alkoholikiem. Jak to naprawdę jest z tym trunkiem i czy faktycznie można się od niego uzależnić?
Zacznijmy od samego początku i zadajmy sobie pytanie:
Czym jest piwo i jak wpływa na nasz mózg?
Większość ludzi twierdzi, że piwo zrobione jest z chmielu. To tak, jakby powiedzieć, że zupa zrobiona jest z przypraw. Złoty napój przede wszystkim robi się z wody oraz słodu, chmiel owszem występuje, ale jest to wspomniana „przyprawa”. Skąd bierze się smak? Wszystko zależy od słodu, to on jest tu najważniejszy, bo od niego zależy właśnie ten czynnik, kolor, a także zawartość alkoholu – etylowego/etanolu. Alkohol, która jest w piwie atakuje nasz system nerwowy i powoduje senność, nudności, zawroty głowy i utratę koordynacji ruchowej – czyli najzwyczajniej możemy skończyć pod stołem, zamiast na łóżku. Piwo może także powodować zmianę w zachowaniu, często wywołując np. agresję. Jeżeli wypijesz za dużo możesz wylądować z głową w klozecie, przedawkowanie grozi nawet śmiercią!
Na temat samego procesu tworzenia piwa możecie przeczytać tu: Tworzenie i kultura piwa.
Piwo a uzależnienie
Ile piw to za dużo? To zależy od płci, wagi i wielu innych czynników. Jeżeli jednak mężczyzna sięga po ponad 15 piw tygodniowo, a kobieta 12, to znaczy, że istnieje wysokie ryzyko wpadnięcia w nałóg. Nawet, jeżeli pijesz tylko raz w tygodniu, ale po 5 butelek na raz, także możesz się uzależnić. Pamiętaj o tym, iż uzależnienie często odbywa się w czasie i nie tak łatwo zauważyć pierwsze jego oznaki. Jeżeli spożywasz alkohol, choć wiesz, że ma to negatywny wpływ na Twoje życie osobiste, rodzinę, pracę, Twoje zdrowie, higienę, wygląd itp. to wielce prawdopodobne, że już jesteś uzależniony. Podobnie, jeżeli podczas picia zachowujesz się agresywnie, a nawet wtedy, kiedy ktoś wypomina Ci nadmierne nadużywanie alkoholu. Uzależnione osoby nie są w stanie kontrolować ilości piw, a także nie mogą dobrowolnie ograniczyć ich spożycia.
Picie złotego napoju od czasu do czasu nie jest tak bardzo szkodliwe. Jeżeli jednak miałeś kiedyś problem z alkoholem, każda ilość piwa będzie za duża. Jeżeli wzmaga ono pragnienie na kolejne butelki lub nawet ciągi alkoholowe, to znaczy, że absolutnie powinieneś przestać pić.
Kto jest szczególnie narażony na uzależnienie i jak się tego wystrzegać?
Naukowcy odkryli, że kobiety z bardzo impulsywną osobowością oraz te z antyspołecznym charakterem o wiele chętniej sięgają po piwa. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy w przeszłości doświadczyli alkoholizmu w rodzinie, także są bardziej narażeni na nadużywanie, albo uzależnienie. Stres, niska samoocena, występowanie lęku, zaburzenia nastroju również mają znaczenie. Jeżeli zaliczasz się do grupy wysokiego ryzyka, powinieneś ograniczyć spożycie alkoholu, a najlepiej całkiem go odstawić. Jeżeli potrzebujesz coraz więcej piw, aby się upić, także powinieneś ograniczyć złoty trunek. Picie tylko przy jakiejś okazji, lub w ograniczonych dawkach jest najlepszym sposobem przed uchronieniem się od nałogu – nie tylko od piwa.
Odpowiadając na pytanie zadane na samym początku…
Aby jednak nie było tak tragicznie, należy zwrócić uwagę na pozytywne strony picia piwa :)
W piwie jest alkohol, taki sam, jaki znajdziemy w innych trunkach. Poziom jednak nie jest tak duży, dlatego picie w umiarkowanych ilościach i od czasu do czasu nie spowoduje, że popadniem w nałóg. Nie będziemy tym samym tracić wszystkich pieniędzy i nie zaczniemy zaniedbywać siebie i wszystkiego w koło. Pamiętajcie tylko o rozwadze, a wszystko będzie dobrze. Cheers!
PS. Ja piwo uwielbiam ;)