Księgowość tradycyjna, księgowość online, a może zatrudnienie księgowej?
Close-up Of A Businessperson's Hand Calculating Bill With Calculator In Office

Księgowość tradycyjna, księgowość online, a może zatrudnienie księgowej?

Sposobów prowadzenia księgowości firmy jest wiele – od powierzenia jej profesjonaliście w osobie księgowej, przez outsourcing usług, aż po prowadzenie księgowości online.

Zatrudnienie księgowej

Przy założeniu chęci powierzenia prowadzenia księgowości profesjonaliście, przedsiębiorca ma do wyboru m.in. zatrudnienie księgowej. Co to oznacza? Wiąże się to ze stworzeniem samodzielnego stanowiska pracy i zatrudnieniem profesjonalisty z wszelkimi tego konsekwencjami, w tym finansowymi. Wyspecjalizowany pracownik, czyli księgowa pozostaje jednak do wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy, będącego jej pracodawcą, w wymiarze godzin, na które została zatrudniona. Oznacza to, że może ona zajmować się wyłącznie sprawami przedsiębiorstwa, zakres prac zostaje zaś ustalony w umowie. Warto pamiętać, że może on zostać rozszerzony na takie czynności jak obsługę kadr, płac lub inne.

Outsourcing usług księgowych

Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnim czasie outsourcing usług księgowych. Polega on na powierzeniu księgowości firmy biuru rachunkowemu, czyli podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Co warte podkreślenia, biuro rachunkowe tworzy zespół osób, które mogą posiadać wykształcenie kierunkowe tj. księgowych, a także specjalistów z innych dziedzin np. doradców finansowych lub specjalistów zajmujących się wyłącznie sprawami z zakresu kadr i płac. Entuzjaści outsourcingu usług księgowych wymieniają całe mnóstwo korzyści z niego płynących. Poza oszczędnością czasu, to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Wynagrodzenie biura rachunkowego wliczane jest bowiem w koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo należy pamiętać, że przedsiębiorca ma do dyspozycji więcej niż jedną księgową – w razie jej choroby nie musi zatem martwić się o znalezienie zastępstwa, to biuro rachunkowe organizuje bowiem pracę swoich pracowników tak, aby wszystkie sprawy klientów były załatwiane terminowo. Nowoczesne biura rachunkowe to także coś więcej niż prowadzenie księgowości. Szeroki zakres świadczonych przez nie usług powoduje, że wiele spraw przedsiębiorca może załatwić przy udziale jednego zespołu i jednej firmy zewnętrznej. Obsługa kadr i płac, doradztwo księgowe, biznesowe, prawne lub podatkowe, a także przygotowywanie rozliczeń rocznych czy wsparcie przy zakładaniu lub przekształcaniu formy prowadzonej działalności gospodarczej to tylko niektóre spośród tych usług. Co jeszcze oferują biura rachunkowe? Możliwości je o wiele więcej, czego przykładem jest działalność biura rachunkowego 5 plus consulting z Bielska Białej (5-plus.com.pl).

Księgowość online

Powszechna digitalizacja działalności gospodarczej powoduje, że coraz większa liczba przedsiębiorców oczekuje także przeniesienia księgowości do świata wirtualnego. Odpowiedzią na te potrzeby jest księgowość online, czyli księgowość prowadzona przy wykorzystaniu specjalnie dedykowanych programów lub platform internetowych, umożliwiających rozliczenia prowadzonej działalności. Co warte podkreślenia, księgowość online przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie – wykorzystując stosowne zasoby informatyczne – lub powierzyć ją profesjonalnej księgowej. W tym wypadku obieg dokumentów odbywa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem dedykowanych programów lub platform internetowych, ale rozliczenia dokonuje specjalista. Księgowość online pociąga za sobą szereg korzyści dla przedsiębiorcy. Zyskuje on pełny dostęp do dokonywanych przez księgową rozliczeń, a także powoduje, że wybór biura rachunkowego nie jest w żaden sposób ograniczony lokalizacyjnie. Księgowa z Bielska może bowiem z powodzeniem prowadzić księgowość firm działających w każdej części Polski.

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Adrian

    Po pilotażowym półrocznym testowaniu nowego systemu, niektóre firmy brytyjskie wprowadzają u siebie 4-dniowy tydzień roboczy.
    Zatrudnieni w 61 firmach w całym kraju pracowali od czerwca do grudnia średnio po 34 godzin cztery dni w tygodniu, otrzymując takie samo wynagrodzenie. Z tego grona 56 firm (92 proc.) postanowiło kontynuować ten eksperyment, a 18 wprowadziło na stałe nowe rozwiązanie. W teście uczestniczyły firmy marketingowe i reklamowe, usługodawcy dla innych firm, organizacje charytatywne zatrudniające do 25 osób (66 proc. uczestników) albo 50 i więcej (22 proc.). Część załóg wybierała środę jako wolny dzień, inni woleli dłuższe weekendy.
    Jak myślicie, przyjmie się to kiedyś u nas? Czy szefowie polskich firm mentalnie dojrzeli do tego, aby stawiać na rzeczywiste wykonywanie zadań w 4 dni, a nie na pracę w systemie 5-dniowym, w dużej mierze pozorowaną?

Dodaj komentarz