Jak bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci?

Jak bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci?

Śmieci jak stare telewizory, radia, AGD czy drobne urządzenia elektroniczne wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Co z nimi zrobić?

Elektrośmieci są obecnie uznawane za duży problem, ponieważ jest ich bardzo dużo oraz stanowią one duże obciążenie dla środowiska naturalnego. W jaki sposób można pozbyć się elektrośmieci? W ich odbiorze może pomóc punkt zbiórki elektrośmieci.

 

Czym są elektrośmieci?

Pod pojęciem elektrośmieci znajduje się szeroka gama opadów, które mają formę urządzeń elektrycznych lub elektronicznych. Do tej kategorii zaliczają się zarówno niewielkie, drobne przedmioty, jak i te o znacznie większych gabarytach.

 

Elektrośmieci nie mogą być wyrzucone do zwykłego kubła, ponieważ wymagają one specjalistycznego recyklingu. Wynika to z faktu, że zawierają one wiele różnych elementów, w tym także niebezpiecznych dla środowiska, które wymagają odpowiedniej utylizacji albo przetworzenia.

 

Elektrośmieci – gdzie wyrzucać?

Jako że elektrośmieci nie mogą być wyrzucone do zwykłego kosza czy kontenera, wymagają one specjalnego postępowania. W jaki sposób z nimi postępować?

 

  1. Odbiór elektrośmieci

W większości gmin i miast w Polsce okresowo prowadzone są odbiory elektrośmieci spod domów, zwykle przy okazji odbioru gabarytów. Wystarczy wtedy wystawić je w wyznaczonym dniu przez dom, a firma prowadząca punkt zbiórki elektrośmieci zabierze je i zutylizuje.

 

  1. Wydarzenia

W trakcie różnych eventów, na przykład dni miast czy pikników poświęconych ekologii można znaleźć punkt zbiórki elektrośmieci. Wystarczy tylko przynieść śmieci na miejsce i oddać je.

 

  1. Sklepy

Elektrośmieci odbierają również sklepy. Można oddać w nich bezpośrednio drobne odpadki elektryczne i elektroniczne, natomiast większy sprzęt jak RTV, AGD czy komputery można oddać przy okazji zakupu nowego.

 

  1. Prywatne firmy

Własny punkt zbiórki elektrośmieci prowadzi wiele firm zajmujących się utylizacją odpadków. Adresy można znaleźć online. Wiele firm zapewnia także bezpłatny odbiór odpadków spod wskazanego adresu.

 

  1. Skupy

Jako punkt zbiórki elektrośmieci można także potraktować skupy, gdzie można sprzedawać różne części oraz urządzenia elektroniczne. To dobry sposób, aby dodatkowo zarobić na posiadanych odpadach.

Dodaj komentarz