Oglądając mecz piłkarski, zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po murawie nie biegacie Wy? Dlaczego w sieci nie piszą Waszych nazwisk przy tematach o wielkich turniejach tenisowych? Czy bycie na topie w jakiejś dziedzinie sportu jest tylko dla wybranych? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc ludzie zatrzymują się na poziomie marzeń?
Kto nie chciałby być sławnym piłkarzem, tenisistą, siatkarzem, golfistą itd.? Na pewno jest wiele takich osób! Ja sam będąc młodszym o tym marzyłem. Nawet teraz, kiedy wiem, że na karierę sportową już ewidentnie za późno, zazdroszczę czasem Messiemu czy Lewandowskiemu. Sława, pieniądze, fakt, że tyle ludzi pokłada w Was nadzieję jest niesamowita.
Naturalnie wszystko to nie wzięło się znikąd. Messi nie urodził się z piłką, tak samo, jak Lewis Hamilton nie urodził się z kołem od bolidu Formuły 1. Ciężka praca, lata treningów i wyrzeczeń to klucz do sukcesu. Ale skoro ten klucz dostępny jest dla każdego, dlaczego tak niewielu z nas z niego korzysta?
1. Rodzice
W Polsce od lat panuje dziwna teoria, że edukacja w życiu jest najważniejsza, bo to ona zapewni nam godne życie. Nie twierdzę, że tak nie jest, ale zdecydowanie podważyłbym tę tezę. Rodzice ulegają jednak tym przekonaniom i każą swoim dzieciom cały czas się uczyć – już od najmłodszych lat. Pół dnia spędzonego w szkole podstawowej, powrót do domu, nauka, spać – i tak przez 6 lat. Dlaczego nie posłać dziecka na jakieś dodatkowe zajęcia i nie zaciekawić go czymś? Jeżeli już się tak zdarzy, to przeważnie po jakimś czasie temat cichnie. Tata i mama nie mają czasu zawieźć dziecka na trening, albo żałują parę zł na odpowiedni do trenowania sprzęt. Zapał u samego zainteresowanego także powoli zanika i z możliwej gwiazdy Realu Madryt robi się zwykły, szary ktoś.
2. Edukacja
Prawda jest taka, że jeżeli nie zaczniemy trenować jakieś dyscypliny już od najmłodszych lat, to nikłe mamy szanse, na odniesienie sukcesu. Cristiano Ronaldo za profesjonalny trening wziął się bardzo wcześnie, a w wieku 12 trafił do szkółki Sportingu Lizbona. Robert Kubica pierwszy raz za kółko gokartu wsiadł mając 6 lat. Tiger Woods w golfa zaczął grać w wieku 2 lat. W wieku 20, jako jedyny człowiek w historii miał na koncie 3 zdobyte z rzędu tytuły mistrza amatorów USA.
Edukacja jest ważna w życiu, szczególnie ta wczesnoszkolna, ponieważ uczy nas absolutnych podstaw, które przydadzą nam się zawsze. Gimnazjum to nieporozumienie. Liceum i studia to najlepszy okres w życiu młodego człowieka. Problem tylko taki, że w wieku dwudziestu kilku lat, zamiast siedzieć i zakuwać z książkami, każdy z nas mógłby mieć dziesiątki, czy nawet setki tysięcy złotych na koncie. Jakiś czas temu pisałem na temat studiów i chociaż tekst ten odnosił się w głównej mierze do pracy, to jednak zapraszam do jego przeczytania – Czy studia nam coś dają?
Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma inne marzenia. Jedni chcą być policjantami, inni lekarzami, a jeszcze inni wolą nie robić nic i liczyć na hajs od starszych :) Uważam, że mimo wszystko rolą każdego rodzica jest pomoc swoim dzieciom w osiąganiu konkretnych celów. Jeżeli któryś dzieciak naprawdę marzy o tym, aby kopać piłkę na dużych stadionach, to pozwólmy mu się w tym realizować. Nie wbijajmy mu do głów pustych słów, że nauka jest najważniejsza, bo wszyscy doskonale wiedzą, że tak nie jest – szczególnie w Polsce.
/ Tomek