Co to jest wapnowanie trawnika i po co się je stosuje?

Co to jest wapnowanie trawnika i po co się je stosuje?

Wielu posiadaczy ogrodów marzy o pięknym bujnym i zielonym trawniku bez żadnych chwastów oraz mchu. Niestety, czasami pomimo odpowiedniego koszenia oraz nawożenia trawnik nie wygląda doskonale. Spędza to sen z powiek wielu ogrodnikom amatorom. Nie każdy wie, co może być przyczyną tego, że trawnik nie wygląda idealnie jak żywy dywan. 

 

Co może być przyczyną wyrastania chwastów na trawniku?

Jedną z przyczyn może okazać się niewłaściwy odczyn pH gleby.  Jak sprawdzić ph gleby oraz co zrobić aby trawnik wyglądał idealnie? 

Jeśli jest możliwość można poprosić o pomoc profesjonalistę, który zbada pH gleby i oceni jakie zabiegi stosować na danym trawniku aby przywrócić mu piękny wygląd. Taka indywidualna porada wraz ze zbadaniem jakości gleby jest najczęściej płatna. Można więc samemu spróbować poradzić sobie z problemem chwastów i mchu na trawniku. 

Większość roślin dobrze rośnie w glebie w której odczyn pH wynosi od 5,6-7,2. Jest to odczyn od lekko kwaśnego po obojętny. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna wówczas może konieczne być jej wapnowanie. 

 

 Po czym poznać że trawnik potrzebuje nawozu wapniowego?

Na trawniku który który rośnie na ziemi zakwaszonej często pojawia się mech, jak również chwasty które lubią niższy odczyn podłoża. W takiej trawie pojawia się wówczas: koniczyna, szczaw fiołek, jak również skrzyp polny. 

Wartość pH gleby można ocenić za pomocą kwasomierza lub dostarczając próbkę do stacji chemiczno-rolniczej, która oceni pH gleby. Tam uzyska się najbardziej miarodajne wyniki oraz precyzyjne zalecenia nawozowe.

 

Czym jest Wapnowanie trawnika?

Wapnowanie trawnika to zabieg, który polega na stosowaniu specjalnych nawozów, które zawierają wapno.  Wapnowanie stosuje się w celu podwyższenia odczynu pH gleby. Takie wapnowanie przeprowadza się jeszcze przed okresem wzrostu roślin czyli albo późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną.

 

Zalety wapnowania trawnika

Dzięki procesowi wapnowania zwiększa się przyswajalne składników pokarmowych z gleby. Ogranicza się występowaniem mchu na trawniku. Zmniejsza się szanse na występowanie chwastów.  Tworzy się o korzystniejsze warunki dla rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Utrzymuje się prawidłową strukturę gleby dzięki czemu jest odpowiednia zdolność magazynowania wody.

 

Co ile wykonuje się zabieg wapnowania gleby?

Zabieg wapnowania wykonuje się nie rzadziej niż na raz na trzy-cztery lata. Zabiegu tego  nie powinno się łączyć z nawożeniem. 

 

Jakiego wapna użyć do gleby pod przyszły trawnik?

Do wyboru są np. wapno tlenkowe- szybciej działające oraz wapno węglanowe które działa wolniej. Może to być również wapno magnezowe, które dodatkowo uzupełnia niedobory magnezu w glebie. Jeśli ziemia pod trawnik nie wymaga dużej korekty pH wówczas można zastosować mączkę Bazaltową. 

W przypadku kiedy chce się zastosować wapnowanie na istniejącym już trawniku wówczas warto zastosować wolniej działające wapno węglanowe, ponieważ jest ono delikatniejsze i nie powoduje nagłej szybkiej zmiany pH co mogłoby skutkować niestety uszkodzeniem roślin.  

 

Podsumowanie

O rodzaje wapna do trawników warto zapytać w sklepie ogrodniczym. Tam również doradzą, jak je stosować, aby nie zniszczyć trawnika, a jedynie pozbyć się niechcianych chwastów. 

Dodaj komentarz