Choroby przenoszone drogą płciową – rodzaje, objawy i leczenie
Senior female doctor listening to patient explaining her painful in her office. Mature woman doctor consulting patient in hospital room. Doctor and patient discussing health issue in office.

Choroby przenoszone drogą płciową – rodzaje, objawy i leczenie

Na choroby przenoszone drogą płciową narażone są wszystkie osoby aktywne płciowo. Jakie są główne rodzaje tych chorób? Jakie wywołują one objawy? Jak się je leczy?

Czym są choroby przenoszone drogą płciową?

Infekcje przenoszone drogą płciową są rodzajem dolegliwości, na które narażone są osoby utrzymujące kontakty seksualne z innymi osobami. Takie choroby mogą być spowodowane przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Pod względem swojego przebiegu mogą być one łagodne, ale również mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet mogą być śmiertelne.

Rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową

Do najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową zaliczane są:

 • Chlamydia,
 • Rzeżączka,
 • Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
 • Wirus opryszczki pospolitej (HSV),
 • Kiła,
 • Wirus HIV.

Jakie są objawy chorób przenoszonych drogą płciową?

Schorzenia tego typu mają zróżnicowane objawy, zależnie od ich rodzaju, jednak najczęściej pojawiają się w ich przebiegu:

 • Swędzenie lub wysypka narządów płciowych,
 • Zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy,
 • Ból, pieczenie podczas oddawania moczu,
 • Ból podczas stosunku płciowego,
 • Objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze,
 • Owrzodzenia, pęcherze lub owrzodzenia na genitaliach, odbycie lub ustach,
 • Powiększone węzły chłonne w okolicy pachwiny.

Należy zauważyć, że niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą nie wykazywać żadnych objawów przez lata po zakażeniu. Dlatego ważne jest, aby regularnie badać się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza w przypadku wielu partnerów lub partnerek. Jeżeli zauważane są takie właśnie symptomy, konieczny będzie lekarz ginekolog Bielsko Biała to miasto, gdzie można skorzystać z jego pomocy w krótkim czasie. Możliwe jest również udanie się do lekarza dermatologa wenerologa.

Jak leczy się choroby przenoszone drogą płciową?

Leczenie infekcji przenoszonych drogą płciową różni się w zależności od rodzaju infekcji i jej ciężkości. Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, rzeżączka i kiła, są zwykle leczone antybiotykami. Antybiotyki można podawać w postaci tabletek lub zastrzyków. Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus opryszczki pospolitej (HSV) i ludzki wirus niedoboru odporności (HIV), wymagają stosowania leków przeciwwirusowych w celu złagodzenia objawów. Niestety, całkowita eliminacja wirusa nie jest na ogół możliwa. Pasożytnicze choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzęsistkowica i wszy łonowe, można leczyć lekami na receptę, które zabijają te pasożyty.

Jak zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową?

Aby zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową, ważne jest uprawianie bezpiecznego seksu. Podstawa jest używanie prezerwatyw podczas aktywności seksualnej oraz regularne poddawanie się testom na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Warto także pamiętać o tym, że zakażenie się chorobami tego typu jest możliwe również w przypadku seksu oralnego oraz seksu analnego, dlatego w każdym z tych przypadków zalecana jest ostrożność.

 

 

 

Dodaj komentarz